Hoří má panenko a autopilot

12. března 2017 v 19:47
Přechodové tréninky jsou pro mě teď rozhodně nejdůležitější a budou ukazatelem formy- A proto jsem si dal o víkendu hned dva.V sobotu jsem si dal 120km na oblíbené rovinaté, ale větrné trase ve směru na Židlochovice a k nádrži Nové Mlýny. Základní trasa je cca 100km,já si dnes ještě přidal a část nádrží objela dosáhl tak těch 120km. Tak zhruba poslední třetina trasy byla tedy pořádné peklo. Stehna hořely jedna radost a bylo těžší a těžší udržet nějaké solidní tempo. Na tom se musí ještě hodně zapracovat :-D. Na druhou stranu je dost možné, že ty nohy bolely hodně kvůli tomu, že je ted hodně posiluji a až pak odpočinu, tak to posviští lépe. Každopádně ve mně čím dál víc zraje rozhodnutí, že budu teď mnohem víc jezdit na kole než běhat a to i ve všední dny, ale ještě by to chtělo,aby aspon o něco déle vydrželo světlo. nícméně nebylo vše špatně v první půli jízdy se mi dařilo držet cca 40km v kuse rychlost 30km v hodině, což je cílená rychlost na ironmena.

Tohle rozhodnutí bylo podpořeno i druhou částí tréninku a to 10.5km běhu, tedy čtvrt maratonem.Zvládl jsem ho za 59 minut cca. Udržel jsem tedy tempo potřebné k vytouženém ironmaratoneskému běžeckému času pod 4 hodiny. ALe to nebyla jediná pozitivní zpráva nohy mě během běhu postupně spíše přestavávaly bolet a uběhl bych v daném tempu rozhodně i víc kilometrů. Navíc na trase byly dva celkém výrazné kopce. Jasně z kopce jsem čas naháněl, ale ani do kopce jsem moc netratil a myslím, že na rovině bych byl schopný běžet i rychleji.

V neděli se situace opakovala s tím, že přecejenom jsem měl cíl otestovat spíš běh. Takže na kole 50km s průměrkou lehce nad 25 km/h způsobené různými zdrženími, průjezdem městem a tak objektivně řečeno si myslím, že sjem jel průměrkou o něco větší, i když se asi určitě neblížila vytouženým 30 km/h.

Pak přišel na řadu běh. Cíl po včerejšku ještě víc otestovat schopnost udržet po kole tempo zaručující maraton za cca 4hodiny. Požadované tempo tudíž 5:40 na kilometr. Trasu jsem si vymyšlená cca 30km s tím, že držet to budu jak dlouho to bude možné, přáním bylo vydržet to půlmaraton a pak už to doběhnout samospádem. Trasu jsem si naplánoval relativně kopcovatou s poslední fází kolem brněnské přehrady. A jak to šlo? První 1/4 maratonu, přesně dle plánu a čas cca 57 minut. Takhle to pak pokračovalo, kopce mě vždy trochu zpomalily, ale nikdy jsem se nevzdálil od vysněného tempa víc než o pár sekund. První třetina maratonu (tedy 14 km) stále tempo o něco lepší než to plánované a dostal jsem se do situace, že posledních 7 kilometrů do půlmaratonu mi už stačí běžet 6 minut na kilometr, abych splnil cíl. Nicméně hodinky pořád ukazují průměrné tempo 5:36, tudíž o něco lepší a náskok se pořád mírně zvětšoval. Takto jsem doběhl na metu půlmaratonu a řekl jsem si, že to zkusím dál držet až na 28km, tedy an 2/3 maratonu. Aniž bych tlačil na pilu tak pořád držím 5:36 a jedu tedy dál. nakonec trasa měla 31.5 kilometrů, tedy 3/4 maratonu a finální průměrné tempo bylo 5:38 na kilometr a to jen kvůli tomu,že jsem to zapoměnl stopnout na posledním semaforu. Resume. Ne že by se mi běželo s přibývajícími kilometry úplně svěže, ale nastavil se prostě jakýsi autopilot,který mě bez extrémní námahy držel neustále pod šesti minutami na kilometr a většinou okolo 5:40 na kilometr. už se mi nechtěla vymýšlet úprava trasy a kličkovat někde po městě, ale věřím, že bych to udržel i dalších 10 kilometrů do celého maratonu. Jasně ujel jsem dnes jenom 50km a to navíc v pomalejší tempu, než bych chtěl jet na ironmenovi, ale na druhou stranu jsem makal i včera, takže si myslím, že je to hodně dobrý signál směrem k běžeckému času a splnění jeden z postupných tréninkových cílů.

Aby enbyla nuda tak ještě teď večer dřepuji. Průěbžně mám 500 dřepů.

Takže sumasumarum vysvědčení za běh 1- a za kolo tak 2-. Důsledek je jasně ten,že běhu se asi moc bát nemusím a budu se snažit trénink změnit ve prospěch kola. Psychicky pro mě asi nebude lehké vidět malý běžecký objem, ale teď je cíl ironmen. I když včera jsem se zaregistrovla na závod Jesenická stovka n azačátku května, to bude pěkný test formy si myslím :-D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama