Duben 2017

Je nebo není forma fér?

26. dubna 2017 v 19:09
Je nebo není forma fér? To je otázka. Člověk dře trénuje a pak má na prchavý okamžik pocit, že se blíží forma a pak najednou je vše pryč. To přece není fair play! Nebo je? Proč je pryč? Odešla bezdůvodně? Co jsem ji provedli, tak hrozného, že zmizela?
Zkusím najít odpověd na vlastním příkladu. Jel jsem v březnu pořádné bomby, udělal přes 10 000 dřepů, ke konc měsíce jsem se konečně po týdnech dřiny začínal cítit jako na vcholu potravního řetězce. Na soukromém soustředění jsem byl schopný v jeden den ujet 100km a v zápětí dát půlmaraton za 1:44 a to přesto, že jsem den před tím,také ujel na kole přes 100km a uběhl deset km. A dokonce pak přišel třeí den v řadě, kdy jsem dal ke 130km na kole. Cítil jsem, že forma se blíží. A pak?
Odjel jsem na desetidenní dovolenou do Severního Irska, kde jsem sice během deseti dní ušel řádově 150km, ale jinak nic. Žádné kolo, žádný běh, žádné dřepy a dost divoké jídlo. Po návratu jsem byl celý takový lazy a ještě mi cca 5 dní trvalo, než jsem se vrhl na nějaký trénink. A forma byla najednou fuč.První dešlí běh to ještě celkem šlo, půlmaraton jse stlačil na 1:55. Ale jak jsem dal pár tréninku několik dní po sobě, tak dnses konec. Sice tedy půlmaraton pořád pod dvě hodiny, ale už velmi těsně a navíc s vypětím všech sil.
Je to fair? Forma je pryč, týdny jsem na ni dřel, začínal klepat na dveře a pak uplavala o dost rychleji, než jsem shcopný plavat já. Myslím, že to fer celkem je. Bohužel. Kdo chce formu gradovat a vyhnout se výkyvům, musí hold dřít kontinuálně, ne na víc jak dva týdnu vypustit a dpufat, že tělo pojede dál jako stroj. Je to tvrdé, ale je to fair play. Ona snad neutekla daleko, věřím, že se mi jen schovala za roh a čeká až ji ze stehen a plic zase vydoluji tvrdou dřinou. Snad se nebude schovávat týdny. Ted když mě čeká ironmen již za dva měsíce musím si ji hýčkat, pečovat oni a netestovat její náklonost ke mně, ta totiž neexistuje, forma je fér a drží se jen toho, kdo si ji zaslouží.